0   سبد خرید

  ورود   /   ثبت نام

User Profile

مدرس: صمد یعقوب زاده


لینک اشتراک گذاری : Dehkadehamoozesh.ir/ar/4ab42

ریاضیات چیست؟ - قسمت اول

نویسنده: صمد یعقوب زاده

ریاضیات چیست قسمت اول

در واقع تعریف دقیق و جامعی که همه بر سر آن توافق نظر داشته باشند، وجود ندارد ولی می توان گفت ریاضی یا ریاضیات به بررسی و تحقیق در مورد مباحثی مانند کمیت یا نظریه اعداد ، جبر،  هندسه و تغییرات (آنالیز ریاضی) می پردازد.

البته اولین گام های پیدایش ریاضی با شمردن، محاسبه و اندازه گیری به کمک مفاهیمی مانند منطق و تجرید (طبقه بندی و خلاصه سازی به منظور جدا سازی جزء از کل) و بررسی حرکات منظم اشکال فیزیکی بوده است و بعدها با گسترش ابعاد مختلف علوم کاربردی، نیاز به استفاده از شاخه های مختلف ریاضیات احساس شد.

 

MathPoster

 

 چرا ریاضی می خوانیم و اصلا ریاضی به چه دردی می خورد؟

 

دلیل اینکه ریاضیات با استقبال جهانی روبرو شد این است که، هر ساختار در ریاضی مدلی غیر قابل انکار در جهان و طبیعت است و می توان بسیاری از مسائل را به آن تعمیم داد، پیش بینی نمود و مدل های مشابه در ریاضیات،  راه حل آن را پیدا کرد. 

 

آیا ریاضی به پایان بیشرفت خود رسیده است؟


سوال دیگر این است که آیا تمام علوم ریاضی کشف شده است و کسانی در دنیا وجود دارند که به همه امور ریاضی مسلط هستند؟ یا به عبارت دیگر ریاضی تمام نشده است؟

 

در واقع این سوال مانند سوال قبلی نیاز بشر به ادامه تحقیقات و پیمودن سیر تکاملی ریاضی را بررسی می کند. ولی موضوع این است که مادامی که این جهان مادی با تضادهای آن وجود دارد، علوم ریاضیات و فیزیک می توانند در جهت کمک به حل تضادها و مسائل در خدمت بشر باشد.

 

به نحوی که هم اکنون 7 مسئله حل نشده ریاضی که شرح آن در ردیف خود درج شده، باقی است.

 

 

MathPoster2

 

امروزه از ریاضیات در علوم پزشکی، طبیعی، اقتصاد، مهندسی و علوم اجتماعی استفاده های بی نظیری شده است. و این علم با در اختیار داشتن ابزارهای مختلف در شاخه های مختلف ریاضی (کمیت، جبر، هندسه و تغییرات) کمکهای شایانی به سایر علوم نموده است. 

موضوع دیگر اینکه؛ شاید اولین گمانی که از ریاضی یا حتی اساتید و ریاضیدانان به ذهن می آید، فرمول های  پیچیده و گیج کننده و غول پیکر باشد. ولی بد نیست بدانید که فرمول چیزی جز یک الگوی صحیح نیست.

اجازه دهید به معرفی و توضیحات بیشتر در مورد موضوعات گفته شده بپردازیم. به مثال زیر دقت کنید:  اگر شما یک صنعتگر باشید (یا به قول معروف یه فرد آچار به دست باشید) بارها دیده اید که برای باز کردن پیچی که به راحتی باز نمی شود، روشی خاص وجود دارد  که به غیر از آن امکان باز شدن آن پیچ وجود ندارد. در واقع با تکرار زیاد به شما ثابت شده است که تکنیک یا فرمول باز کردن پیچ های مشابه همان است که شما انجام می دهید.

آزمون و خطاهای دانشمندان وقتی یک الگو را در همه موارد، صحیح نشان دهد یا به عبارتی بتوان آن را به کل اجزاء آن مجموعه یا جامعه تعمیم داد، به آنها این اطمینان را می دهد که می توانند آن موضوع را به صورت یک فرمول ارائه کنند و برای مفهوم بودن آن فرمول، حروفی که هر کدوم را از قبل تعریف کرده اند، برای نشان دادن چگونگی یا ترتیب قرار گرفتن فرایندها در نظر می گیرند.

پس تا اینجا به این نتیجه رسیده ایم که ریاضی مهم است و تا کنون یاری بسیار، به زندگی انسان نموده است.

پایان قسمت اول

 ادامه دارد...

در قسمت بعدی به خواهیم پرداخت.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد
برای ثبت نظر خود باید وارد سایت شوید.