0   سبد خرید

  ورود   /   ثبت نام

User Profile

مدرس: صمد یعقوب زاده


لینک اشتراک گذاری : Dehkadehamoozesh.ir/ar/99ace

ریاضیات چیست؟ - قسمت سوم

نویسنده: صمد یعقوب زاده

ریاضیات چیست قسمت سوم

حال در ادامه ریاضیات چیست قسمت دوم تاریخچه ریاضیات رو بررسی میکنیم:

 

تاریخچه ریاضی:

اگر بخواهیم ریاضیات را از  شمارش و حساب شروع کنیم، می توان گفت نیاز به شمارش از ابتدای پیدایش بشر به وضوح به چشم می خورد.

مستنداتی نیز مبنی بر شمارش به صورت چوب خط ها در مردمان ماقبل تاریخ موجود است. احتمالا شمارش حیوانات اولین موارد جهت پیدایش چوب خط و عدد بوده است .

به نوشته اکثریت منابع معتبر، تا سه هزار سال قبل از میلاد هیچ نشانه یا شواهدی مبنی بر استفاده از ریاضیات پیچیده تر یافت نشده تا اینکه گویا بابلی ها و مصری ها برای محاسبات مربوط به مالیات ها و سایر فعالیت های اقتصادی از حساب و جبر (که به چهار عمل اصلی خلاصه می شده است) و هندسه ابتدایی استفاده می کردند.

 

تصویر چوب خط

 

ریاضیات یونانی ها و آغاز مکتب فیثاغورثی ها  اولین مطالعه هدفمند و نظام دار با هدف شناخت و گسترش ریاضیات بوده است. این موضوع به قرن ششم قبل از میلاد بر میگردد.

بعد از آن شخصی که به او پدر علم هندسه نیز می گویند، اقلیدس و کتاب معروف او که منبع مهمی از کتب اهل علم است، عناصر نام دارند و حدودا به سال 300 قبل از میلاد اشاره دارد. اصول، قضیه و اثبات و کلا اصول موضوعه ای را او بنیان نهاد.

یونان زادگاه بزرگترین ریاضیدان بعدی است. نام او ارشمیدس و شهر تولد این دانشمند باستان، سیراکوز است. محاسبه مساحت و حجم اجسام در حال دوران توسط چند ضلعی هایی که بر منحنی محاط می شدند محاسبه می نمود او از این روش برای جمع سری های بی نهایت، مساحت زیر منحنی سهمی استفاده می نمود. به نحوی که شباهت زیادی با حساب دیفرانسیل و انتگرال عصر جدید می باشد.

مقاطع مخروطی، مثلثات و جبر مقدماتی از دیگر دستاوردهای یونانیان بود. 

 

 

تصویر مقاطع مخروطی

 

 

هند در هزاره اول سیستم عددی هندو عربی را توسعه داد به طوری که امروزه نیز در تمام دنیا استفاده می شود. این سیستم بعدها توسط ریاضیات اسلامی به جهان غرب، اروپا و امریکا انتقال پیدا کرد. نوآوری های مهمی در جبر و گسترش آن در قرون نهم و دهم توسط ریاضیات اسلامی صورت گرفت که می توان گفت پایه و اساس آن را ریاضیات یونانی ها بنا نهاده بودند. نام دانشمندان ریاضیات اسلام که پارسی زبان و ایرانی بودند، طوسی (شرف الدین) ، خوارزمی، عمر خیام می باشد.  همچنین مثلثات کروی و معرفی اعداد اعشاری از افتخارات دانشمندان ایرانی فوق می باشد.

در عصر مدرن ریاضیات توسط غربی ها و دانشمندانی به نام های سر آیزاک نیوتن و گوفرید ویلهلم لیبنیز در قرن 17 توسعه ای جدی در حوزه حساب دیفرانسیل و انتگرال، سیستم اعداد دو دویی نمود.

قرن هجدهم سده فیزیکدان و ریاضیدان برجسته سوئیسیبه نام لئونارد اویلر بود او نیز چندین قضیه به ریاضیات اضافه کرد.

کارل فریدریش گاوس دانشمند آلمانی (یا اتریشی) دانشمند قرن نوزده است که خدمات گرانقدر او نیز در نظریه اعداد، نظریه ماتریس، جبر، حساب دیفرانسیل و آمار نمود. 

 

تصویر کارل فریدریش گاوس

 

 

ولی شخصی که ریاضیات را در قرن بیستم دچار تغییر کرد، کورت گول، فیلسوف آلمانی بود. او با اثبات قضایای ناتمامیت نشان داد که اصول موضوعه سازگار شامل گزاره های غیر قابل اثبات هستند.   

ریاضیات از آن زمان تا کنون به طور گسترده ای گسترش یافته و این توسعه باعث گسترش سایر علوم و همچنین خود ریاضی شده و این کشفیات هنوز هم ادامه دارد، چنانچه در قبل اشاره شد، مسائلی حل نشده باقی مانده که به معروف هستند که در قسمت بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

پایان قسمت سوم

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد
برای ثبت نظر خود باید وارد سایت شوید.